Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody prosimy o zmianę ustawień przeglądarki, bądź o opuszczenie naszej witryny. Więcej w polityce prywatności

SPORT I REKREACJA W GMINIE RYCHTAL BEZ BARIER WIEKOWYCH

        Obiekty sportowe w Rychtalu cieszą się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród dzieci, młodzieży i także dorosłych. Tym razem, 23 marca 2017 r., w mury rychtalskiej hali sportowej zagościli sędziwi, najstarsi mieszkańcy gminy, których zorganizowała przewodnicząca Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, koła nr 14, pani Władysława Szydlik.

Związek nasz liczy ok. 90 członków i składa się z ludzi, którzy w sposób szczególny powinni dbać o swoje zdrowie. Ruch to podstawowa forma pozytywnego oddziaływania na organizm człowieka, spowalnia procesy starzenia się, pobudza układ obronny organizmu, podkreśla przewodnicząca. Wśród niektórych ludzi starszych panuje jednak przekonanie, że w tym wieku to już nie wypada, a spotkania z innymi mogą być krępujące. Nic bardziej mylnego. Czas wielki na obalenie takich stereotypów i przezwyciężenie starych nawyków. Spotkania rekreacyjne z rówieśnikami mogą być bardzo ciekawe, kojące dla spracowanego ciała, odskocznią od codziennej, często trudnej rzeczywistości. Człowiek bowiem uczy się przez całe życie. Zachęcamy zatem do udziału w czwartkowych zajęciach rekreacyjno-sportowych, w których nurtem przewodnim są obecnie  ćwiczenia usprawniające oraz tańce ludowe. 

Dwa dni później 25 marca, w ramach Sportowej Soboty, rychtalscy animatorzy Piotr Nasiadek i Mirosław Szydlik zaproponowali dzieciom w wieku od 12 lat oraz młodzieży w wieku do 19 lat Trójbój Sprawnościowy, w połączeniu z innymi atrakcjami towarzyszącymi takimi jak:  rozgrywki piłkarskie i konkurs rzutów karnych. Formuła trójboju powiązana była z wiekiem kalendarzowym uczestnika, a uzyskiwane wyniki przeliczane były na punktację MTSF. Zatem w tych samych trzech konkurencjach, skok w dal z miejsca, bieg wahadłowy 4 x 10 m, oraz skłony w przód z leżenia tyłem w czasie 30 s., mogli brać udział zawodnicy w różnym wieku tworząc wspólną klasyfikację. Uczestnicy na początku otrzymywali karty startowe, po czym zaliczali wskazane próby. Po zakończeniu każdy otrzymał nagrodę. Wyniki końcowe ogłoszone będą w terminie późniejszym. Po wieloboju przeprowadzono konkurs rzutów karnych i rozgrywki piłkarskie. Sobotnia impreza sportowa realizowana była w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i zawierała treści związane z  kształtowaniem umiejętności współpracy w grupie, asertywnością oraz budowaniem właściwych relacji rówieśniczych.

Jak pokazała frekwencja sportowej soboty tego typu miksy cieszą się sporą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Zysk końcowy w postaci poprawy sprawności fizycznej, zwiększonej wydolności i ogólnego zadowolenia, stają się bezcenne w obliczu zachowania dobrego stanu zdrowia i  kreowania współczesnych trendów prozdrowotnych.